Hüvelygomba

Hüvelygomba (vulvovaginalis candidiasis)

Számos oka lehet a hüvelyfertőzés kialakulásának és ezek közül az egyik a hüvelygomba (vulvovaginalis candidiasis), amely egy élesztőgomba, a candida albicans. De nézzük először a hüvelyflórát. A hüvely egészséges működésében fontos szerepet tölt be a tajsav termelő baktériumhüvelygomba, candida gomba, candida, candida albicans, candidiasis a lactobacilus, mely többek között a kémhatásért is felelős. A hüvely egészséges pH-értéke a savas tartományban, 3,5 és 4,5 között van. Amennyiben a védőfunkciót ellátó tejsav baktériumok valamilyen okból nincsenek kellő számban jelen a hüvelyben, a hüvelyflóra pH-ja felborul, aminek eredményeként a gombák gyors szaporodásnak indulhatnak és fertőzéseket okozhatnak. A hüvelygomba többségét, mit ahogy a fentiekben is említettem a candida albicans okozza. Ez olyan gyakran fordul elő, hogy a nők 75 százaléka találkozik életes során a hüvelygomba okozta tünetekkel. Gyakran már gyerekkorban is jelentkezik ez a probléma.

A hüvelygomba kialakulásának okai

Nagyon sokan tévesen úgy tudják, hogy a hüvelygomba egy nemi úton terjedő betegség, de ez nem igaz. A candida albicans már születésünkkor is megtalálható a szervezetünkben, konkrétabban a bélrendszerben, de nem okoz problémát, hiszen az egészséges bélflóra egyensúlyban tartja és szabályozza a számát. A probléma akkor kezdődik, amikor az egyensúly felbomlik és túlszaporodik a candida gomba. Mivel a végbélnyílás és a hüvelynyílás igen közel vannak egymáshoz, ezért nem nehéz bejutnia a hüvelybe, de a hüvelygomba fertőzés akkor alakulhat ki, ha az egészséges hüvelyflóra megbomlik és megváltozik a hüvely ph-ja. A hüvelygomba elszaporodásának több oka is lehet, például antibiotikum kúra, hiszen az antibiotikum nem csak a kártékony baktériumokat pusztítja el, hanem az egészséges hüvelyflórát is. A hormonális változások is előidézhetik a hüvelygomba túlszaporodását, mert a hormonváltozás hatással van a hüvelyflórára. A hüvelyi irrigátor használata szintén felborítja a természetes módon kialakult hüvelyflórát, ezzel utat engedve a hüvelygomba szaporodásának. A szexuális együttlét is megváltoztatja a hüvely ph értékét, de egy egészséges szervezet nagyon rövid idő alatt helyreállítja azt. Az igazán nagy probléma akkor kezdődik, amikor az immunrendszer le van gyengülve és a szervezet nem tudja visszaállítani az egyensúlyt.

A hüvelygomba hajlamosító tényezői:

  • nehézfém mérgezés
  • az immunrendszert gyengítő gyógyszerek, például kemoterápia, kortikoszteroidok, de egy fájdalomcsillapító, vagy egy köptető szedése is
  • hormonális hatások, például terhesség, menopauza, menstruáció, vagy fogamzásgátló tabletta szedése
  • kezeletlen cukorbetegség
  • legyengült védekezőképesség, például AIDS, daganatos betegségek
  • antibiotikum szedése
  • elégtelen vagy túlzásba vitt intim higiénia
  • túlsúly
  • szénhidrátban gazdag, egészségtelen étrend

A hüvelygomba tünetei

A hüvelygomba tünetei nagyon kellemetlenek és legjellegzetesebb tünete a rendellenes, gyakran sűrű, fehér, néha túrószerűen darabos folyás. Jellemző még a hüvelyi irritáció, a szeméremtájékon jelentkező viszketés és égő érzés, illetve a bőr és a nyálkahártya kivörösödése, duzzadttá és érzékennyé válása, felmaródása, berepedése, vizeletürítésnél és szexuális kapcsolatnál esetleg fájdalommal is járó elváltozás. A hüvelygomba a nők többségénél csak 2-3 alkalommal okoz kellemetlenséget élete során, azonban ha rendszeresen visszatérő probléma, akkor az az immunrendszer-elégtelenségére utalhat.

A hüvelygomba kezelése

hüvelygomba, hüvelygomba kezelése, hüvelygomba tünetei, candida diétaHa az immunrendszer működése megfelelő, akkor a hüvelygomba fertőzéstől könnyű megszabadulni, de egy legyengült immunrendszer esetében nagyon nehéz és hosszadalmas folyamat. Nagy kitartást és körültekintést igényel. Sajnos a candida gomba a számára megfelelő körülmények között egy óra alatt képes megduplázni a létszámát. A hüvelygombától való megszabadulás elengedhetettlen feltétele a candida diéta elvégzése. Kattints a Candida diéta linkre és megtalálod. Ahhoz, hogy ne tápláld tovább a candida gombát, meg kell változtatni az étkezést. Az hogy miket lehet fogyasztani, a Candida diétás ételek linkre kattintva találod meg.

Vannak szájon át bevehető készítmények, melyek arra hivatottak, hogy kiírtsák a szervezetből a candida gombát. Sajnos ezen készítmények tapasztalataim szerint nem elegendőek a probléma megoldására. Sőt! Egy legyengült immunrendszer esetében még inkább kárt is csinál, hiszen nagyon nagy mértékben károsítja a májat, ami rá is van írva a betegtájékoztatóra, de mivel orvos ajánlotta, ezért a többség beszedi.

A legújabb kutatások szerint a candida gomba elszaporodásának életmentő funkciója is van, mert a környezetünk nehézfém szennyezés akkora mértékű, hogy a szervezet nem tudja magától kiüríteni a szervezetből a mérgező nehézfémeket, melyek elpusztítják az élő sejteket, hanem inkább az immunrendszer “megengedi” a candida gomba elszaporodását, mely megköti a nehézfémeket. Viszont, ha elpusztítjuk a candida gombát, akkor a megkötött nehézfémek felszabadulnak és mérgezést okoznak a szervezetben. Éppen ezért nehézfém kivezetést is kell végezni a candida diéta mellett. Kattints erre a nehézfém mérgezés linkre, ha bővebben akarsz olvasni a nehézfémekről. Részletes leírást a kivezetésről a nehézfém méregtelenítés linkre kattintva találsz.

A hüvelygomba tüneti kezelése

Számos módja létezik a hüvelyben és a szeméremajkakon megjelenő a hüvelygombának köszönhető tünetek enyhítésére. A teljesség igénye nélkül a következőket tudom ajánlani, melyeket én is kipróbáltam.
  • Canesten

    Számomra a legkényelmesebb megoldást a Canesten termékek nyújtották, melyek rövid időn belül éreztették hatásukat. Abban az esetben, ha csak egy átmeneti fertőzésről van szó, akkor meg tudja szüntetni a problémát. Visszatérő hüvelygomba esetén sajnos csak tüneti kezelésre alkalmas.

  • Fokhagyma

    Ilyen például a fokhagyma alkalmazása. Egy gerezd fokhagyma elfogyasztása naponta támogatja a hüvelygomba elleni küzdelmet, továbbá a nehézfémeket is segít kivezetni a szervezetből. Helyileg is alkalmazhatjuk, mégpedig úgy, hogy egy gerezd fokhagymának a külső vékony rétegét levágjuk, beletekerjük egy gézlapba, és felhelyezzük a hüvelybe. (én gézlap nélkül használtam és egy egész éjszakára bent hagytam)

  • lactobacilus

    Gyógyszertárban lehet kapni számos gyártó által előállított lactobacilust tartalmazó hüvelykúpokat. Ezek is alkalmasak a tünetek enyhítésére.

  • teafaolaj

    Nagyon erős gombaölő szer és hatékony a baktériumokkal szemben. Antibakteriális tulajdonságai mellett antivirális és fertőtlenítő is. Helyi kezelésre alkalmazható. Nem szabad 100%-os koncentrációjú oldatot használni. A javasolt maximális hígítás 20% teafaolaj jojobaolajjal hígítva. Hüvely kezelése esetén teafaolaja cseppet rakjunk egy tamponra és azt felhelyezhetjük a vaginába.

  • sófürdő

    A sófürdő több szempontból is jótékony hatással van a szervezetre és egy kismama számára is előnyökkel bír. Egy 20 perces sófürdő méregtelenítő hatása megfelel egy három napos léböjt kúra tisztító erejének, azzal a különbséggel, hogy ez sokkal kíméletesebb (ami egy várandós nőnél nagyon fontos szempont), továbbá ellazít, csökkenti a savasságot a testünkben és kiegyensúlyozza a bőr pH értékét. Bővebben a sófürdőről itt olvashatsz.

Szerkesztő: Szabóné Plástyik Andrea

4 Replies to “Hüvelygomba”

    1. Kedves Kriszti!

      Tapasztalatom nincs a Szafis termékekkel kapcsolatban, egy-két terméknek megnéztem összetevőjét és szerintem fogyaszthatóak. Használat előtt az összetevőket érdemes megnézni és abból kiderül, hogy fogyasztható e.

      Üdvözlettel, Andrea

  1. Kedves Andrea!
    Még a kezdetén járok annak hogy kiderítsem nekem mi okoz visszatérő hüvelygombát, majd körmön megjelenő elszíneződést és most már a hasamon is jelentkező bőrkiütést ami nem viszket viszont a közepe egy kicsit hámlik és a háziorvos azt mondta a változatosság kedvéért hogy gomba.. szóval mondhatni mindenhol kiütközik.. én arra gondoltam hogy ez Candida gomba lehet ami elszaporodott a szervezetemben és így ütközik ki.. kíváncsi lennék arra hogy te hogyan észlelted a tüneteket? Milyen vizsgálatok által derült ki hogy ez valóban Candida?
    Köszönöm előre is a válaszodat!
    Üdvözlettel: Ivett

    1. Kedves Ivett!

      Nálam a hüvelyfolyás, égő érzés, csalánkiütés, viszkető vaginális bőrfelületek, vörösödés, ekcéma, hajhullás, korpásodás, hajzsírosodás voltak a tünetek. Nekem a nőgyógyász és a biorezonanciás vizsgálat erőstette meg a gyanumat, hogy candidás vagyok, plusz a nyálteszt igazolta.

      Üdvözlettel, Andrea

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .